Obec Budimír

03.12.2022

Východoslovenská obec Budimír leží v centrálnej časti Košickej kotliny, 10 km severovýchodne od mesta Košice a 23 km južne od Prešova. Je začlenená do Košického kraja, do okresu Košice-okolie. V rámci tradičných regiónov Slovenska je začlenená do regiónu Šariš (Dolný Šariš).

Najstaršia časť obce bola založená na jednom z výbežkov pravostrannej línie pahorkatiny nad riekou Torysa. Táto terasovitá vyvýšenina ohraničená strmými stráňami je vytvorená naplaveninami a usadeninami rieky a jej prítokov z obdobia treťohôr a štvrtohôr. Obec má pomerne výhodnú geografickú a strategickú polohu. Nad obcou sa vypína kopec Viničná, ktorý je nadmorskou výškou 408 m najvyšším bodom v celom okolí. Zo strategického pohľadu sa obec v minulosti nachádzala na významnej obchodnej ceste (sever - juh) spájajúcej Balt s Balkánom. Toryským údolím viedla frekventovaná obchodno-vojenská krajinská cesta, ktorá bola dôležitou spojnicou medzi dvomi, v stredoveku významnými kráľovstvami: Poľským a Uhorským.

V súčasnosti je situovaný na rozhraní dvoch krajov - Prešovského a Košického a zároveň troch okresov (Prešov, Košice - okolie a Košice - mesto).

K 31.12.2019 žilo v obci 1227 obyvateľov s trvalým pobytom. Starostom obce je od roku 2010 (3. volebné obdobie), Mgr. Vojtech Staňo.

Obec Budimír je členom ZMOS (Združenie miest a obcí Slovenska) a Združenia obcí Toryského miniregiónu.

Váš text začína práve tu. Kliknite sem a môžete začať písať. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet consectetur.