Obecné informačné centrum Budimír

Aktuality

Aktuálne kultúrno-spoločnské podujatia v obci a okolí

Múzeum historických hodín


Otváracie hodiny STM a jeho pobočiek počas veľkonočných sviatkov

Vianočný ekumenický koncert

Veselé Vianoce!

Prajeme pekné a pokojné vianočné sviatky a všetko dobré v roku 2024.

Burzy starožitností

Príďte si užiť starožitné Vianoce v piatok na pešej zóne v Prešove. Ak milujete ľudovky, vyberte sa k starej sýpke v Budimíre, kde vám sobotňajšie dopoludnie o 10:00 h spestrí vystúpenie folklórneho skupiny Kraľovianka. V nedeľu sa už tradične vidíme na Dominikánskom námestí.

Tešíme sa na vašu návštevu pred najkrajšími sviatkami roka.

18. Pochod do Budimíra

Poďte s nami do Budimíra. Na 7-kilometrovej trase uvidíme:
- krásnu vyrezávanú lavičku s rysmi
- kríž zmierenia a dozvieme sa, prečo sa stavali
- ťažobňu ílu na Viničnej a dozvieme sa, ako sa íl ťaží a ako sa krajina rekultivuje
- panely náučného chodníka nad Budimírom a zistíme, čo sú to "šverboritki"
- burzu starožitností v Budimíre
- múzeum hodín v novom kaštieli
- malé drobné mikulášske prekvapenia v historickom budimírskom parku
Podujatie sa koná s podporou Košice-Region-turizmus, kde sa môžete aj prihlásiť. Účasť je bezplatná, prihlásenie je len pre štatistické účely a aby sme vedeli, pre koľkých drobcov máme prekvapenie v parku pripraviť.
Prihlasujte sa tu:
https://vylety.kosiceregion.com/.../vianocny-pochod-na.../
ak by ste sa však rozhodli prísť len na poslednú chvíľu, ste vítaní.

Pietna spomienka pri hrobe Alberta Ujházyho

7. decembra 2023 uplynulo 150 rokov od smrti Alberta Ujházyho, ktorý je pochovaný na nezvyčajnom mieste – uprostred lesov medzi obcami Chabžany a Trebejov. Pri tejto príležitosti sme v spolupráci s evanjelickou zborovou farárkou CZ ECAV Budimír, p. Ankou Debnárovou, zorganizovali pietnu spomienku na počesť tohto nášho rodáka priamo pri jeho hrobe. Pozvanie prijal aj starosta obce Budimír p. Vojtech Staňo, poddozorca CZ ECAV Budimír p. Vladimír Gašpar, predseda Poľovného občianskeho združenia Tri kopce Seniakovce p. Jozef Vaško a občania obcí Lemešany, Budimír, Seniakovce a Beniakovce. Zničený náhrobok pred pár rokmi do súčasnej podoby opravil pán Imrich Ružinský zo Seniakoviec, za čo mu patrí veľká vďaka. Na počesť Alberta Ujházyho, ktorý bol vášnivým poľovníkom, zatrúbil predseda Poľovného občianskeho združenia Tri kopce Seniakovce, p. Jozef Vaško a Budimírčan, p. Viktor Sabo. Po položení vencov a zapálení sviečok na hrobe sme na záver spoločne zaspievali pieseň "K Tebe, ó Bože môj", ktorá sa rozliehala do ticha zasneženého lesa. Ďakujeme za účasť!

Vianočné pohľadnice

Aj tento rok vám ponúkame krásne vianočné pohľadnice, ktoré nám ilustrovala Stanka Havrilová. Cena 0,50 €/ks. Kúpite aj na obecnom úrade v Budimíre.

Požehnanie adventného venca + adventný koncert

NEDEĽA 03. DECEMBER 2023 / 17.00 / KULTÚRNA SÁLA / BUDIMÍR
Už tradične, na prvú adventnú nedeľu, po požehnaní obecného adventného venca, pozývame na ADVENTNÝ KONCERT. V tomto roku privítame speváčku, skladateľku, výtvarníčku, mamu a čarovnú osôbku Dominika Gurbaľová a jej priateľov. Tešíme sa na príjemný, duchovno-kultúrny adventný večer

Pietna spomienka

Už 150 rokov "odpočíva" vo svojom milovanom lese Albert Ujházy. Pozývame na pietnu spomienku pri jeho hrobe

Burza starožitností

Aj v novembri vás čakajú víkendové burzy! Netradične vo štvrtok sa vidíme v Prešove na pešej zóne. V piatok si dávame oddych, no už v sobotu sa pre vás otvoria brány zrekonštruovaného kaštieľa v Budimíre. Okrem starožitností si budete môcť vychutnať aj výstavu "Cesta ľanu" v kaštieli Florián. V nedeľu sa roztrhne vrece s kuriozitami na Dominikánskom námestí.

Múzeum historických hodín

Múzeum historických hodín v termíne 16. - 18. november zatvorené.

Múzeum historických hodín

Múzeum historických hodín 17. novembra zatvorené. 

Prehliadka kaštieľa

V pondelok, 16. októbra, sme starším kaštieľom sprevádzali žiakov 9.A triedy so svojou triednou pani učiteľkou, Mgr. Javorskou. Ďakujeme.

Burza starožitností

Burza starožitností, ktorá sa konala v sobotu 14. októbra 2023 bola spojená aj s ukončením sezóny auto-moto veteránov.

Burza starožitností

V sobotu, 14. októbra sa bude v Budimíre konať tradičná burza starožitností. Opäť aj s ukončením sezóny auto-moto veteránov.

Vodný mlyn v Kostoľanoch nad Hornádom

Navštívte vodný mlyn v susednej obci Kostoľany nad Hornádom!
Obnovený vodný mlyn v obci Kostoľany nad Hornádom sa stal živým kultúrno-spoločenským centrom, ktoré prezentuje históriu obce, mlynárske remeslo ale aj lokálnych umelcov a talenty. Zároveň sa stal priestorom na organizovanie rôznych spoločenských podujatí a workshopov. Prvú doteraz nám známu písomnú zmienku o mlyne v Kostoľanoch nachádzame v roku 1572, existoval tu už určite skôr.
Mlyn je prístupný na objednávku.
Volajte vopred na číslo: 0903 610 133, 055/698 10 52
obec@kostolany.sk.

Koncert Petra Lipu

14. októbra vystúpi v zrekonštruovanom vodnom mlyne v obci Kostoľany nad Hornádom legenda slovenského jazzu, Peter Lipa. 

Vstupné: 20 €

Prehliadka kaštieľa

27. septembra 2023 navštívili zrekonštruovaný kaštieľ Florián žiaci zo ZŠ Kráľovce so svojimi učiteľmi. Ďakujeme! Paľikerav!

Burza starožitností

Nádherné starožitnosti a pohárik vínka k tomu.
Čo viac si priať? Príďte túto sobotu ku kaštieľu v Budimíre a vychutnajte si súznenie vzácnych predmetov a lahodného jantárového nápoja pod šumiacim lístím

Prehliadka kaštieľa

Vo štvrtok, 7. septembra 2023, si prišli pozrieť zrekonštruovaný kaštieľ všetky tri štvrtácke triedy našej základnej školy - žiaci so svojimi triednymi učiteľkami. Ďakujeme za návštevy!

Prémiový tovar z Priessnitz Boutique

Máme veľkú radosť, že vám vďaka spolupráci s Priessnitzovy léčebné lázně a. s. môžeme ponúknuť niektoré produkty z Priessnitz Boutique, ktorý ponúka široký sortiment značkového tovaru Priessnitz. Tieto produkty sa vyznačujú špičkovou kvalitou, ktorá je daná starostlivým vývojom v kombinácii s dlhoročnými skúsenosťami.
Dcéry Vincenza Priessnitza - Žofia a Terézia, boli vydaté za bratov Jozefa a Alberta Ujházy.
Všetky produkty nájdete na: /https://eshop.priessnitz.cz

Múzeum historických hodín zatvorené

Milí návštevníci, dávame do pozornosti dni, kedy bude Kaštieľ v Budimíre zatvorený. Otvorený bude 28. septembra od 9.00 – 17.00 hod. Tešíme sa na Vašu návštevu.


Deň obce Budimír

Obec Budimír pozýva na oslavy Dňa obce do miestneho parku.

STM - zmena otváracích hodín

Zmeny otváracích hodín múzeí, pobočiek a expozícií STM počas štátnych sviatkov. 

Maliarsky plenér

Maliarsky plenér v Kostoľanoch nad Hornádom sa začína... V nedeľu 27.8.2023 vás čakáme na vernisáži spojenej s programom, no samotné maľovanie obrazov si môžete prísť pozrieť už počas štvrtka a piatka od 9.00 do 19.00 h.

Burza starožitností

Spríjemnite si sobotu prechádzkou medzi starožitnosťami. Ak ste zvedaví na klenoty, ktoré majú na predaj starožitníci z Maďarska, Poľska, Ukrajiny, Čiech a Slovenska, potom by ste nemali chýbať v sobotu na Paradnom dvore v Budimíre.

Stredovek na tanieri

Na Vyhliadkovej veži Čerešenka sa opäť presunieme do dôb stredovekých! A to cez podujatie Stredovej na tanieri, ktoré tento rok oslavuje svoje 10. výročie.

Rezervujte si v kalendári nedeľu 20. augusta 2023 od 15:30 h. A nakuknite do pripravovaného programu pre malých i veľkých.

Dni európskeho kultúrneho dedičstva

Počas troch dní pozývame na prehliadku zrekonštruovaného kaštieľa v obci Budimír. Vstupy každú polhodinu, teda o 15:00, 15:30, 16:00 a 16:30. Tešíme sa na vás!

Burza starožitností

V sobotu, 15. júla, nás  v Budimíre okrem vzácnych predmetov čakajú aj špeciality stredovekej kuchyne.

Od zrna po múku

Pozývame na výstavu do vodného mlyna v Kostoľanoch nad Hornádom.

Prehliadka obce

16. júna 2023 sme dopoludnie opäť trávili spoznávaním histórie obce Budimír. Tentokrát so štvrtákmi z našej základnej školy. Dúfame, že sa žiaci niečo nové dozvedeli. Paniam učiteľkám ďakujeme za záujem a za fotografie. Tešíme sa na budúce stretnutia.

Burza starožitností

17. jún 2023 - Paradni dvor Budimír

Piknik v parku

Blíži sa Deň detí a my ho opäť spoločne oslávime na Pikniku v parku, ktorý sa bude konať už po siedmykrát v rámci Víkendu otvorených parkov a záhrad. Od 14.00 h na vás budú čakať policajti, záchranári a naši hasiči, ktorí deťom urobia aj penovú šou. O 16.00 h v amfiteátri vystúpi s inscenáciou "Zo života stromov" Divadielko z klobúka. Po divadielku nám páni ornitológovia ukážu, ako správne vyrábať vtáčie búdky. Na svoje si prídu aj dospelí. Po zotmení budeme opäť premietať film v letnom kine. Tento rok to bude film Invalid. Doneste si deky, piknikové koše, ničo na opekanie a dobrú náladu. Bude pivo, kofola, káva, Prosecco aj zmrzlina.

Prehliadka obce

Tohtoročnú sezónu sme začali s našimi najmenšími - žiakmi MŠ v Budimíre. Počas dopoludňajšej prechádzky sme si pozreli významné miesta späté s históriou obce Budimír. Detičky boli milé a dobré. Pani učiteľkám ďakujem za túto možnosť a za fotografie. Teším sa na budúce stretnutia.

Oznam o zatvorení múzea

Kaštieľ v Budimíre - Múzeum historických hodín

Burza starožitností

20. máj 2023, Paradni dvor Budimír

Burza starožitností s otvorením sezóny autoveteránov

Užite si jarné slniečko a nájdite tú pravú starožitnosť  na Paradnom dvore v Budimíre! A ak prídete od 9:00 do 11:00, môžete si dať aj rande s veteránskymi fešákmi, ktorí brázdia cesty už niekoľko desiatok rokov.

Výstava historických váh


Srdečne pozývame na výstavu Budimírčana, p. Viliama Krafčíka - Váhy minulých storočí. Za 12 rokov zbierania historických váh má vo svojej zbierke neuveriteľných, takmer 300 kusov (vystavená bude iba časť z nich.

Burzy starožitností

                                         Spestrite si prichádzajúci slnečný víkend návštevou búrz.

PETER LIPA & BAND

V stredu, 29.03.2023, sa v sále KD Budimír uskutoční koncert Petra Lipu. Vstupné 15 €. Vstupenky je možné zakúpiť na tel čísle 0911 515 321 alebo priamo v kancelárii na obecnom úrade.

Burzy starožitností - február

Burzy starožitností - január