Bitka pri Budimíre

03.12.2022

V rokoch meruôsmych sa pri Košiciach odohrali dve bitky, ktoré však nemali podstatný vplyv na sled udalostí v tomto období. Proti sebe stáli dobre vycvičení cisárski vojaci jednookého generála Franza Schlicka a na druhej strane neskúsení domobranci i vojaci pod vedením Sándora Pulszkyho v prvej bitke, v druhej zas Lázára Mészárosa. Prvá sa odohrala 11. decembra 1848 pri Budimíre, druhá pri Barci 4. januára 1849.


V tej dobe stáli Košičania na strane Kossuthovcov, no napriek tomu vyslal proti nim cisár vojská, ku ktorým sa pridali aj štúrovci v domnienke, že dostanú národné práva a nezávislosť od Maďarov. Presne na mieste dnešnej hradskej pri Budimíre sa stretli vojská plukovníka Sándora Pulszkého podporované dobrovoľníkmi zo Spiša, Šariša a Zemplína a cisárske vojsko. Aj napriek dobrému začiatku bitky sa povstalcom nepodarilo zastaviť ich postup a tak sa 1. košická bitka zmenila na panický ústup Kossuthovských jednotiek. Na odpor sa ešte pokúsili postaviť poľskí legionári pod vedením majora Wladyslawa Tchorznického neďaleko Barce.

V bitke pri Budimíre stáli proti sebe naoko vyrovnané sily. Asi 8 000 cisárskych vojakov so 14 delami, na druhej strane taký istý počet vojakov a 15 diel. Cisárski stratili 147 mŕtvych a ranených, uhorské revolučné vojská 230 až 500 mŕtvych i ranených a 250 ich padlo do zajatia.