História obce

17.05.2020

Najstaršie poznatky o histórii osídlenia na území obce čerpáme z výsledkov archeologického výskumu a bádania vykonaného v tunajšom chotári v rozpätí rokov 1967 až 1978. Archeologický prieskum identifikoval v budimírskom chotári stopy osídlenia od neolitu cez mladšiu dobu bronzovú, dobu rímsku a dobu halštatskú. Okrem toho odkryl mohylu východoslovanskej mohylovej kultúry. V Panskom lese pod Viničnou sa zistil mohylový násyp s priemerom 14 - 15 m, vysoký 130 cm. Do mohyly bol vsadený meračský kameň. Je to najjužnejšie položená archeologická lokalita tzv. východoslovenskej mohylovej kultúry.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1289. V listine sa píše o rozdelení majetkov šľachtica Petra z Drienova medzi piatich synov, ktoré sa uskutočnilo ešte pred koncom roku 1283. Listina uvádza dve samostatné osady "Villa Bodomer Maior et Minor Bodomer" (Veľký a Malý Budimír).

Obe osady pri delení majetkov pripadli Petrovmu synovi Jánovi. Z týchto záznamov je zrejmé, že prvým známym majiteľom oboch Budimírov bol komes Peter z Drienova, pochádzajúci zo starého panovníckeho rodu Aba.

Váš text začína práve tu. Kliknite sem a môžete začať písať. Dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet consectetur adipisci velit sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem ut enim ad minima veniam quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse.